112 – numarul de urgență unic la nivel european și național * Intrebări și răspunsuri

112 - numarul de urgență unic la nivel european și național * Intrebări și răspunsuri

- De ce este nevoie de un număr de urgenţă la nivel european?

- Numărul unic 112 este operaţional peste tot în UE şi ni-l putem aminti cu toţii, chiar şi în momentele de presiune specifice unei situaţii de urgenţă.

- Numărul 112 înlocuieşte numerele naţionale de urgenţă?

- NU – 112 este operaţional în toate ţările din UE, alături de numerele naţionale. Aşadar, dacă ştiţi aceste numere le puteţi utiliza – serviciile vor fi aceleaşi. Totuşi, în anumite ţări din UE, 112 este principalul număr de urgenţă.

- Când se poate apela numărul 112?

- Doar în situaţii de urgenţă. 112 nu este un serviciu de informaţii.

- Cum funcţionează numărul 112?

- Când formaţi 112, vă răspunde un operator care vă face legătura cu serviciul de urgenţă de care aveţi nevoie.

- În ce limbă pot apela numărul 112?

• În limba ţării în care vă aflaţi.
  • În engleză, în anumite ţări.
  • În alte limbi europene, dar acest lucru depinde de ţară şi de operatori.

Nu există un număr minim sau standard de limbi disponibile.

- Cum mă pot localiza operatorii serviciului 112?

Dacă nu puteţi vorbi suficient de bine sau dacă nu ştiţi exact unde vă aflaţi, operatorul va transmite serviciilor de urgenţă toate informaţiile posibile – fie adresa telefonului fix, fie locaţia telefonului mobil.

- Ce sunt numerele 116?

- Este vorba despre o serie de 5 numere gratuite, destinate copiilor şi adulţilor care au nevoie de ajutor. Ele pot fi utilizate în majoritatea ţărilor din UE, deşi acoperirea nu este încă universală. Aceste numere oferă acces la serviciile locale de asistenţă selectate.

• 116 000 – linia telefonică pentru copii dispăruţi
  • 116 111 – linia telefonică de asistenţă pentru copii
  • 116 123 – linia telefonică pentru sprijin emoţional
  • 116 006 – linia telefonică de asistenţă pentru victimele infracţiunilor