Cum să acționezi în caz de cutremur

ÎNAINTE DE PRODUCEREA UNUI CUTREMUR:

• Executati lucrǎri de reparatie si întretinere la clǎdirile care necesitǎ acest lucru.
  • Nu faceti modificǎri la clǎdiri, în vederea mǎririi sau micsorǎrii unor spatii, care afecteazǎ structura de rezistentǎ a acestora;
  • Nu montati instalatii grele (antene, instalatii de ventilatie/climatizare, etc.) pe elementele structurale sau nestructurale ale clǎdirii, dacǎ acestea afecteaza structura de rezistentǎ;
  • Consolidati-vǎ obiectele de mobilier din toate incǎperile prin prindere cu coltare de pereti;
  • Pregatiti-vǎ rucsacul pentru situatii de urgentǎ: acesta contine obiecte care va ajutǎ sǎ supravietuiti timp de 3-5 zile, în cazul în care este nevoie sǎ pǎrǎsiti locuinta;
  • Priviti în locuinta dumneavoastrǎ  si încercati sǎ vǎ imaginati ce ar putea sǎ se întâmple în fiecare camera daca s-ar produce un cutremur. Identificati locurile sigure pentru adǎpostire în caz de cutremur (de exemplu: sub o masa solida).
  • Daca sunteti într-un hotel, cititi instructiunile din camerǎ. Identificati locurile sigure pentru adǎpostire în caz de cutremur (de exemplu: sub o masǎ solidǎ).

PE TIMPUL CUTREMURULUI:

• Nu are importantǎ unde vǎ aflati în momentul producerii cutremurului. Adǎpostiti-vǎ imediat într-un loc sigur si rǎmâneti calm panǎ la încetarea cutremurului.

DACA SUNTETI ÎN INTERIORUL UNEI CLADIRI:

• Rǎmâneti pe loc, nu încercati sa iesiti afarǎ si nu vǎ duceti pe balcon.
  • Adǎpostiti-vǎ sub o masǎ, un birou sau o piesa solidǎ de mobilier si tineti-vǎ bine de aceasta.
  • Daca sunteti pe un hol, asezati-vǎ în pozitie ghemuit lângǎ un perete interior.
  • Protejati-vǎ capul si fata.
  • Îndepǎrtati-vǎ de ferestre, geamuri, oglinzi, biblioteci, mobile înalte, aparate de iluminat.
  • Daca sunteti în scaun cu rotile, blocati-i rotile si protejati-vǎ capul si ceafa.
  • Daca sunteti într-un loc public (de exemplu: un magazin), adǎpostiti-va în locuri cât mai departe de ferestre ori de raioane cu obiecte grele.
  • Nu iesiti afarǎ unde ati putea fi rǎnit.
  • Nu utilizati liftul. Dacǎ sunteti în lift în timpul producerii cutremurului, apǎsati butonul de urgentǎ. Cand liftul se opreste, iesiti cât mai repede posibil din lift si adǎpostiti-vǎ într-un loc sigur.

ATENTIE ! Pe timpul cutremurului obiectele pot sǎ se rǎstoarne sau sǎ alunece, tencuiala din tavan se poate desprinde iar geamurile se pot sparge.

DACA SUNTETI ÎN EXTERIORUL CLADIRII

•  Adǎpostiti-vǎ într-un loc sigur, departe de ferestre, clǎdiri, poduri, cabluri electrice sau stâlpi. Stati la cel putin 10 m de cablurile electrice rupte sau cǎzute.

DACA SUNTETI ÎNTR-UN VEHICUL

• Ramâneti în autoturism. Dupa încetarea cutremurului, nu iesiti din vehicul dacǎ au cǎzut în jur cabluri electrice. În acest caz, asteptati fortele de interventie.
  • Opriti-vǎ într-un loc sigur, fǎrǎ a bloca drumul, departe de poduri,viaducte si imobile.

DUPA TERMINAREA CUTREMURULUI:

•  Încercati în primul rând sǎ rǎmâneti calm. Linistiti persoanele speriate si copiii.
  • Verificati dacǎ sunteti rǎniti si apoi uitati-vǎ si la persoanele din jur. În cazul în care sunt rǎniti, acordati primul ajutor, doar dacǎ aveti cunostinte de prim ajutor .

DACA, ÎN URMA PRODUCERII UNUI CUTREMUR, ATI FOST SURPRINS SUB DARÂMATURI SAU ÎN INCINTE:

• la anumite intervale de timp, dacǎ este posibil, trebuie sǎ loviti cu un obiect tare în partea cea mai compactǎ a locului în care sunteti blocati sau in obiecte metalice, pentru a transmite semnale ce pot fi identificate si localizate de aparatura specialǎ de cǎutare-salvare.

RECOMANDARI GENERALE:

•  Nu folositi telefonul, decât pentru a semnala o urgentǎ.
  • Puneti-vǎ încǎltǎminte si haine rezistente pentru a evita sa fiti rǎnit de elementede constructii cazute, în special cele de sticlǎ.
  • Verificati dacǎ locuinta a suferit pagube. Verificati starea instalatiei de gaz doar cu emulsie de apa si sapun. În cazul în care se constata emisii de gaz, închideti robinetul de alimentare cu gaz, îndepǎrtati sursele de foc si deschideti fereastra.
  • Dacǎ alimentarea cu apǎ curentǎ este în continuare disponibilǎ, umpleti cada si alte recipiente, pentru cazurile în care aceasta s-ar putea opri ulterior.
  • Dacǎ trebuie sǎ pǎrǎsiti locuinta pentru ca nu mai este sigurǎ, nu uitati sǎ vǎ luati rucsacul de urgentǎ.
  • Fiti atenti la scǎri. S-ar putea ca miscarea seismica sǎ fi afectat rezistenta acestora.
  • Dacǎ aveti nevoie de ajutor si nu mai puteti iesi din locuinta, puneti la fereastra un afis pe care scrie cu litere foarte mari: A J U T O R !
  • Ascultati la radio instructiunile autoritatilor.
  •  Nu folositi masina decât în situatii extreme. Caile de circulatie trebuie lǎsate libere pentru masinile de interventie.
  •  În unitǎtile de învǎtǎmânt prescolar, primar si gimnazial, profesorii îndruma copiii si asigurǎ protectia acestora pânǎ la sosirea unui adult din familie.

Sursa: GHID DE BUNE PRACTICI PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ IN ZONA TRANSFRONTALIERĂ ROMANIA – REPUBLICA SERBIA