Prevenirea și înlăturarea efectelor caniculei

Pentru prevenirea și limitarea efectelor de caniculă instituțiile abilitate *Comitetele pentru Situații de Urgență, Unitățile Medicale, formațiunile de voluntari, Serviciile de Salubritate, Oficiile pentru Protecția Consumatorilor, Instituția Prefectului, comisariatele Gărzii de Mediu, Poliția Comunitară, Serviciul de Ambulanță, Direcțiile de Sănătate Pulică, Asistență Socială ș.a. coordonează și efectuează următoarele acțiuni:

• Transmit atenţionări şi avertizări hidrometeoerologice către comitetele locale pentru situaţii de urgenţă  şi a ordinului de instituire a serviciului de permanenţă la sediul primăriilor
  • Instalează corturi în zonele aglomerate ale capitalei, organizează distribuirea de apă potabilă
  • Organizează asistenţa medicala şi de prim ajutor
  • Măresc frecvenţa de udare a principalelor artere de circulaţie şi ale altor stăzi intens circulate
  • Asigură funcţionarea în regim prelungit a fântânilor arteziene şi cişmelelor permanente şi temporare existente pe raza județului
  • Monitorizează existenţa şi ridicarea în regim de urgenţă a eventualelor cadavre de animale decedate datorită caniculei
  • Reduc, în condiţiile legii, programul de lucru pentru personalul din aparatul autorităţilor administraţiei publice locale şi al serviciilor publice deconcentrate.
  • Coordonează consumul apei cu principalii mari consumatori de pe raza județului, supraveghează permanent calitatea apei din surse şi reţeaua de distribuţie
  • Intensifică controalele la societăţile comerciale care produc şi comercializează produse alimentare şi supraveghează calitatea acestora.
  • Controlează depozitarea resturilor menajere
  • Informează populaţia cu privire la regulilie şi măsurile de protecţie ce trebuie respectate în asemenea situaţii
  • Supraveghează şi controlează funcţionarea zonelor de agrement cu asigurarea măsurilor de protecţie la înec
  • Supraveghează şi interzic scăldatul în râuri, lacuri și iazuri care nu sunt amenajate ca ştranduri autorizate.
  • Identifică străzi pe care nu există reţea de alimentare cu apă şi canalizare pentru sprijinul locuitorilor care sunt afectaţi de caniculă
  • Identifică şi amenajează spaţii protejate şi asigurate cu instalaţii de climatizare pentru amenajarea punctelor de prim ajutor; semnalizează vizibil prezența lor.
  • Asigură stocul de medicamente necesare continuităţii tratamentelor persoanelor afectate datorită fenomenelor de dezhidratare şi hipertermie.
  • Identifică şi supraveghează persoanele asistate care se încadrează în grupa cu risc din punctul de vedere al stării de sănătate în perioada caniculară.